Een nieuwe baan én zwanger worden? Gewoon doen!

Opzoek naar een nieuwe baan, maar ondertussen ook proberen om zwanger te raken? Veel vrouwen vinden dat best spannend.
Ik deed het en ik zal je vertellen waarom jij dit ook prima kunt doen.
Waarom zou je een nieuwe baan zoeken en tegelijk proberen zwanger te worden?
Een nieuwe baan zoeken is niet niks. En proberen om zwanger te raken is al helemaal een ingrijpende levensgebeurtenis. Waarom zou je beiden tegelijk laten plaatsvinden?
Dit kan allerlei redenen hebben. Soms raak je onverhoopt werkloos en moet je dus opzoek naar een nieuwe baan. Of je ligt overhoop met je werkgever, of de werkdruk is zo hoog dat je het niet meer aankunt en je je niet kunt voorstellen dat je in deze omgeving ook nog zwanger zou zijn. Of misschien sta je gewoon stil in je carrière, alles sukkelt wel door, maar het is tijd voor iets nieuws.
Allemaal hele goede redenen om een nieuwe baan te zoeken.
Maar dan komt die kinderwens om de hoek. Wacht je met proberen tot je een nieuwe baan hebt, of wacht je met de nieuwe baan tot na je zwangerschapsverlof? Het is natuurlijk niet gezegd dat je direct je nieuwe droombaan gevonden hebt, maar het is ook zeker geen gegeven dat je snel zwanger zal zijn.
Daarom ben ik zeker geen tegenstander van beiden tegelijk doen.
Maar hoe pak je dat dan aan?
Ik heb het als volgt gedaan:
Ik had het geluk dat ik regelmatig via LinkedIn benaderd werd door werkgevers en recruiters. Met degenen die mij interessant leken ben ik in gesprek gegaan. Meestal voel je gedurende een gesprek wel aan of het goed, of wat minder ging. Aan werkgevers waar ik een goed gevoel bij had gaf ik aan het einde van het gesprek aan dat ik wel een kinderwens had waar actief aan gewerkt werd.
Ik werk in een sector waar momenteel veel mensen in worden gevraagd, dus ik ben me er van bewust dat ik in een luxepositie zit. Desalniettemin zijn er genoeg potentiële werkgevers geweest die zich niet helemaal comfortabel leken te voelen toen ik zei dat ik ondertussen ook bezig was met mijn kinderwens.
Wel of niet tijdens het gesprek aangeven
De meningen zijn er erg over verdeeld of je nou wel of juist niet tijdens een gesprek moet aangeven dat je probeert zwanger te raken.
Ik heb het expres wel gedaan. Een werkgever die een zwangere werknemer niet ziet zitten bedenkt namelijk wel een excuus om jou niet aan te nemen, of niet te verlengen. Dit wilde ik van tevoren al ondervangen door de werkgever in kwestie voor het tekenen van het contract al een uitweg te bieden.
“We hebben iemand gevonden die beter bij de vacature past.” is namelijk veel makkelijker te verkopen dan: “Je functioneert goed en je valt lekker in de groep, maar we hebben tóch besloten om niet te verlengen.”
Ik zat er zelf uiteraard ook niet op te wachten om ineens zonder werk te zitten. En stel je voor hoe lastig het kan worden als je straks wel een kindje hebt, wat behoorlijk wat flexibiliteit vraagt. Kan een werkgever die het al vervelend vindt als je zwanger bent daar in meegaan, of zit je dan wéér met een tegenvallende baan?
Ken je rechten
En als je dan die super leuke nieuwe baan binnen hebt gesleept, je nieuwe werkgever zegt hier helemaal geen problemen mee te hebben, maar als dat toch wel zo blijkt te zijn als je zwanger bent. Wat dan?
In Nederland is het niet toegestaan om een contract niet te verlengen als de reden hiervoor zwangerschap is. In de praktijk is dat helaas niet altijd even makkelijk te bewijzen. Vermoed je dat dit het geval is, verzamel dan eerst bewijs. Heb je al functioneringsgesprekken gehad, of andere gespreksverslagen of mailverkeer waaruit blijkt dat jij jouw werk naar behoren uitvoerde?
Daarnaast is het niet toegestaan om een werknemer te ontslaan tijdens het zwangerschapsverlof + 6 weken daarna. Ben je arbeidsongeschikt door jouw zwangerschap, dan mag je werkgever jou ook niet ontslaan.
Er zijn slechts twee redenen wanneer je ontslagen mag worden tijdens jouw zwangerschap. De eerste is als de onderneming waar je werkt ophoudt te bestaan. Bijvoorbeeld vanwege faillissement, of overlijden van de eigenaar.
De tweede is als jij jezelf dusdanig hebt misdragen dat je ontslag op staande voet krijgt. Bijvoorbeeld door te stelen, of agressief gedrag.
Zo pakte het zoeken naar een nieuwe baan voor mij uit
Zoals ik al zei: Voor mij pakte dit heel goed uit. Ik heb een aantal gesprekken gehad, waarbij niet iedere werkgever even happig leek toen ik aangaf ondertussen ook te proberen zwanger te worden. Het bedrijf waar ik nu alweer een halfjaar werk reageerde daarentegen juist heel erg positief.
Ze vonden het leuken spannend voor me. De dame die bij het gesprek was vertelde zelfs dat zij zwanger gestart was bij dit bedrijf, wat mij des te meer vertrouwen gaf. Als klap op de vuurpijl krijg ik direct een contract voor onbepaalde tijd aangeboden. Uiteindelijk was ik twee maanden na mijn startdatum zwanger en iedereen was super blij voor me.
Binnenkort start er een nieuwe collega die ook zwanger is en een week na mij is uitgerekend, wat natuurlijk onwijs leuk is.
Ik ben benieuwd, heeft mijn positieve ervaring jou gesterkt om wél op zoek te gaan naar die nieuwe baan? Of blijf je toch liever nog even zitten waar je zit? Er is natuurlijk geen goed of fout, doe vooral wat goed voelt voor jou.
Liefs, Mariska